• Hizmet Adı: AHŞAP ÇATI KAPLAMA UYGULAMALARI

Ahşap çatılar ekonomik olan ve de çok yaygın olarak kullanılan bir çatı türüdür. Düz çatı şekli en basit ahşap çatı şeklidir. Daha çok sanayi yapılarında görülen bir tiptir. En yaygın kullanılan türü ise eğimli çatıdır. Kar toplanmalarının en aza indirilmesi ve su sızdırmasını engellemek için de eğim yapılır. Böylece kar yükü de azaltılmış olur. Kar yükü yanında rüzgar etkisi de çatı için çok önemlidir.

Ahşap çatılarda, ahşap çubuklardan oluşan kafes sistemi en önemli taşıyıcı sistemdir. Ahşap çubukların bir araya getirilerek oluşturulmuş bu sistemde, çubuk bağlantıları düşey düzlemdedir ve kafes sistemleri birbirlerine bağlanarak beraber çalışması sağlanır. Kafeslerin birbirlerine bağlanmasını sağlayan aşık diye adlandırılan elemanlar mevcuttur. Aşıklar eğimli doğrultuda merteklerle bağlanır. Bunun üstüne de ahşap tahtalar çatı kaplaması olarak çakılır. Daha sonra da çatı kiremitleriyle üstü kaplanır. İsteğe göre buraya izolasyon malzemesi de konabilir. Bu durum ahşap çatılarda ısının tasarrufu bakımından faydalı olduğu için yaygın olarak tercih edilen bir durumdur. Bazı sanayi yapılarında, kiremit yerine, eternit ve çinko oluklu levhalar da kullanılabilir. Bu durumda ahşap tahtalarla çatıyı kaplamaya gerek yoktur. Bunun dışında yalıtımı sağlamak amacıyla bitümlü levhalar da serilebilir. Bu şekilde yapılan çatılarda, ara mesnet olmaksızın 8m gibi oldukça büyük açıklıklara kadar kullanılabilir. Böyle bir çatı betonarme düz döşeme üzerine konuyorsa sık sık döşemeye mesnetleme yapılır. Çatı eğiminin binanın dış yüzeylerine yakın, dik ve içerilerde daha az eğimli düzenlenmesiyle çatıda kullanılabilir bir hacim teşkil edebilir.

Ahşap çatılar ile çelik çatılar arasındaki farklar avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Ahşap malzeme ile çelik malzeme çalışma mantığı açısından benzer özellikler gösterir. Ahşapın en büyük avantajlarından biri hafif olmasıdır ancak fazla rüzgar alan bölgelerde bu bir dezavantaja dönüşebilir çünkü hafif bir malzemenin rüzgarda savrulma olasılığı daha fazladır. Çelik malzemenin dayanımı son derece yüksektir ancak ahşap malzemeye göre çok pahalı olduğundan çatılarda ikinci sıradaki tercih sebebi olmaktadır. Dolayısıyla ekonomik etkenlerden dolayı iki malzemenin de net olarak birbirinden üstünlüğü yoktur ancak çelik çatı kullanımı her zaman ahşap çatılara göre daha güvenli olacaktır.

AHŞAP ÇATI KAPLAMA UYGULAMALARI ile ilgili Detaylı Bilgi için 0555 042 37 43 Whatsapp Hattından iletişime geçebilirsiniz

Aklınızda ne tür bir proje var?

Aşağıdaki hizmet konularından birini seçerek devam edin

Ses Yalıtım Uygulamaları

Lütfen ihtiyacınız olan hizmeti seçin

Dış Cephe Kaplama Uygulamaları

Lütfen ihtiyacınız olan hizmeti seçin

Su Yalıtımı Uygulamaları

Lütfen ihtiyacınız olan hizmeti seçin

Isı Yalıtım Uygulamaları

Lütfen ihtiyacınız olan hizmeti seçin

Çatı Kaplama ve Yalıtım Uygulamaları

Lütfen ihtiyacınız olan hizmeti seçin

Zemin ve İç Duvar Yalıtım Uygulamaları

Lütfen ihtiyacınız olan hizmeti seçin

Sizi Tanıyalım

Sizinle iletişime geçebilmemiz için gerekli bilgileri sağlayabilir misiniz?

Tüm yalıtım projelerinde %20 indirim ve 36 aya varan vade seçenekleri için son günler